Kurs WordPress Podstawy

Ostatnia aktualizacja kursu: 2 lutego 2023

Chcesz nauczyć się pracy z WordPressem lub uporządkować swoją wiedzę? Nie mogłeś trafić lepiej!

Bądź pierwszy

Jeśli chcesz dowiedzieć się pierwszy o tym kiedy wystartują przyjęcia na Kurs WordPress zasubskrybuj wiadomości z bloga. Jako Subskrybent możesz liczyć na specjalny rabat w dniu udostępnienia kursu! :)

Wersja dożywotnia

Do czasu zakończenia publikacji wszystkich lekcji na tej stronie (zobacz zakładkę Program), możesz skorzystać z wersji dożywotniej kursu na stronie PoznajWP.pl

1
Dlaczego WordPress?
20:58

Czego potrzebujesz

1
Hosting
15:22

Hosting. Co to jest, jak wybrać i na co zwracać uwagę.

2
Domena
16:29

Domena - co to i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

3
Zakładanie hostingu i rejestracja domeny
27:50

Na tej lekcji poznasz przykład procedury zakładania konta hostingowego dedykowanego dla WordPressa z szeregiem dodatkowych narzędzi wspierających Twoją późniejszą pracę i bezpieczeństwo Twojej witryny.

3 sposoby instalacji WordPressa

1
Instalacja automatyczna Hosting WordPress
23:37

Automatyczna instalacja WordPressa zaoszczędzi Ci twój czas, a dodatkowo wdroży dla Ciebie wiele elementów zwiększających bezpieczeństwo Twojej przyszłej witryny. To na obecną chwilę najszybsza i niosąca ze sobą wiele dodatkowych korzyści procedura instalacji WordPtressa

2
Instalacja WordPressa na własnym komputerze
14:19

Świetne rozwiązanie jeśli potrzebujesz instalacji WordPress na potrzeby poligonu doświadczalnego, np. żeby sprawdzić jakość i funkcjonalność wtyczek, które wpadły Ci w oko. Dzięki temu podczas swoich działań nie ryzykujesz problemami na stronie produkcyjnej.

3
Manualna instalacja WordPressa
15:11

Kiedyś jedyny sposób instalacji WordPressa, dziś to albo własny wybór albo konieczność w sytuacji dostawca hostingu nie oferuje żadnych narzędzi ułatwiających uruchomienie WordPressa. Procedura nie jest skomplikowana, ale wymaga więcej uwagi niż ścieżki wcześniej omówione.

4
Instalacja WordPress
1 pytanie

Sprawdźmy co zapamiętałeś z działu na temat instalacji WordPressa

Panel administracyjny WordPress

1
Omówienie interfejsu
27:36

Interfejs WordPress po stronie administratora, to centrum dowodzenia całą Twoją witryną. Znajdziesz tu wszystkie najważniejsze ustawienia zarówno WordPressa jak również motywu i wtyczek z których będziesz korzystać.

Warto dobrze poznać wszystko co kryje się w tym miejscu, ponieważ to w znaczący sposób zoptymalizuje Twoją późniejszą pracę.

Aktualizacje

1
Aktualizacje
05:10

To jedno z tych miejsc na mapie panelu administratora z którego będziesz często korzystał. Aktualizacje są niezwykle ważne dla Twojej strony, jej bezpieczeństwa ale także dla osób, które z niej korzystają.

2
Proces aktualizacji WordPressa, wtyczek i motywu
14:09

Zobacz jak przebiega proces aktualizacji WordPressa jego motywów i wtyczek

Wpisy

1
Do czego są wykorzystywane wpisy
06:19

Wpisy to jeden z dwóch podstawowych rodzajów treści w WordPressie. Możesz je wykorzystać na wiele różnych sposobów, nie tylko po to, aby prowadzić bloga

2
Interfejs zarządzania wpisami
08:07

Interfejs zarządzania wpisami pozwoli Ci szybko dotrzeć to wpisów, które chcesz w danej chwili edytować czy to w pełnym trybie, w trybie szybkiej edycji itd. Z tego miejsca zainicjujesz dodawanie nowego wpisu, a także przejdziesz do globalnego zarządzania kategoriami i tagami.

3
Jak dodać wpis
17:57

Podczas tej lekcji dowiedz się w jaki sposób dodawać wpisy, czyli np. artykuły na blogu, wpisy w aktualnościach itd. Dowiesz się również jakie WordPress oddaje do Twojej dyspozycji możliwości konfiguracji pojedynczego wpisu.

4
Szybka edycja wpisu
06:20

Szybka edycja umożliwia Ci modyfikację podstawowych parametrów wpisu, pojedynczo lub zbiorowo. Niezwykle praktyczna funkcja pozwalająca znacząco poprawić ergonomię codziennej pracy z wpisami. Dowiesz się jak korzystać z tego narzędzia.

5
Taksonomia czyli kategorie i tagi
11:02

Na tej lekcji dowiesz się w jaki sposób zarządzać kategoriami i tagami, z których korzystają Twoje wpisy. Umiejętność pracy z nimi może przyczynić się do poprawy sposobu nawigacji po zasobach Twojej witryny poprawiając jednocześnie komfort obcowania z publikacjami.

Media

1
Biblioteka Mediów
35:58

W tym miejscu lądują wszystkie media jakie używasz na swojej witrynie czyli: zdjęcia, obrazy, pliki audio, wideo, pliki do pobrania, animacje LottieFiles i wiele innych. To także miejsce gdzie możesz odpowiednio opisać media, np. swoje zdjęcia, a nawet przeprowadzić ich prostą edycję.

Strony

1
Do czego są wykorzystywane strony
05:02

Strony to drugi podstawowy rodzaj zawartości WordPress. Bardzo podobny do Wpisów, ale charakteryzuje się pewnymi znaczącymi różnicami i praktycznym zastosowaniem.

2
Interfejs zarządzania stronami
03:03

Interfejs zarządzania stronami do złudzenia przypomina ten, który już znasz z lekcji na temat interfejsu zarządzania wpisami. Różnice są, ale nazwałbym je kosmetycznymi ?

3
Dodawanie i edycja stron
08:39

Podczas tej lekcji nauczysz się jak dodawać tzw. strony statyczne czyli, np: stronę główną, podstronę o mnie, kontakt, itd... a także poznasz opcje konfiguracyjne stron.

4
Szybka edycja stron
06:17

Omawiam szybka edycję stron. W porównaniu do wpisów działa podobnie z tą różnicą, że do dyspozycji masz nieco inny zestaw ustawień.

5
Hierarchia stron
07:20

Możliwość budowy hierarchii stron to cecha charakteryzująca ten konkretny rodzaj zawartości WordPress. Dowiesz się jak budować taką hierarchię i jakie będą jej praktyczne konsekwencje.

Komentarze

1
Komentarze
11:32

Centrum zarządzania komentarzami. Właśnie w tym miejscu odbywa się ich moderacja, a Ty decydujesz o tym czy komentarz zostanie opublikowany czy nie.

Użytkownicy

1
Zarządzanie Użytkownikami
05:34

Pierwszym użytkownikiem jesteś TY, ale bez problemu możesz dodawać kolejnych budując zespół redakcyjny lub zespół osób pracujących nad doskonaleniem Twojej strony.

2
Profil Użytkownika
26:16

Dostosuj swój profil. Znajdziesz tu szereg ustawień, które lepiej dostosują panel WordPressa do Twoich potrzeb.

3
Jak dodać nowego użytkownika?
03:08

Podczas tej lekcji nauczysz się tego jak dodawać nowych użytkowników z różnymi uprawieniami.

4
Role użytkowników
20:09

Role użytkowników pozwalają zdecydować o tym jakie prawa będzie miała grupa osób przypisana do danej roli. Ważne abyś poznał różnice pomiędzy rolami, aby w przyszłości nie nadać komuś wyższych lub niższych od spodziewanych uprawnień do zarządzania zawartością strony i jej ustawieniami.

Narzędzia

1
Import i Eksport
10:45

Przy użyciu tego narzędzia możesz przenieść treści pomiędzy dwoma instalacjami WordPress lub przenieść je z innych platform, np. z Bloggera.

2
Stan witryny
08:26

Podczas tej lekcji dowiesz się tego jak sprawdzić kondycję zdrowotną Twojej strony internetowej. To ważne miejsce na mapie panelu zarządzania.

3
Eksport i usunięcie danych osobistych
07:14

Prawnie jesteś zobowiązany do tego aby zapewnić użytkownikom Twojej strony prawo do wglądu i usunięcie swoich danych jakie są przechowywane i przetwarzane na stronie. Nauczysz się jak korzystać z tego mechanizmu.

4
Multisite – jeden WordPress, wiele witryn
12:02

WordPress dysponuje możliwością wykorzystania go jako platformy na bazie której można uruchomić wiekszą ilość stron. Dowiesz się jak korzystać z tej opcji i w jakich sytuacjach ma ona zastosowanie i rację bytu.

5
Edytor plików (wtyczek i motywu)
05:55

Edytor plików motywu i wtyczek umożliwia Ci bezpośrednie wprowadzanie w nich zmian bez wychodzenia z panelu WordPressa. Pokażę Ci jak działa i co o tym narzędziu sądzę.

Ustawienia

1
Ustawienia ogólne
13:50

Pierwsza lekcja z cyklu ustawień Twojej witryny WordPress. To ważny moduł tego kursu. Zaczynamy od podstawowych, ogólnych ustawień.

2
Pisanie
06:10

Ustawienia pisania kryją w sobie kilka ciekawych ustawień związanych z publikacją treści. Pytanie jednak jak z nich korzystać i czy warto?

3
Czytanie
12:45

To jedno z ważniejszych miejsc na liście sekcji konfiguracyjnych WordPressa.

4
Dyskusja – konfiguracja systemu komentarzy
30:18

Ta bogata w ustawienia sekcja odpowiada za konfigurację systemu komentarzy na Twojej stronie. Jeśli planujesz korzystać z komentarzy, to miejsce bezwzględnie musisz dobrze poznać.

5
Media
06:51

W tym miejscu konfigurujesz właściwości dotyczące obrazów wrzucanych do Biblioteki Mediów.

6
Bezpośrednie odnośniki
13:08

Jeśli chcesz aby adresy URL Twojej strony (podstron, wpisów...) były odpowiednio zoptymalizowane pod katem wyszukiwarek takich jak Google, nie możesz pominąć tych opcji konfiguracyjnych. Pokażę Ci jak zarządzać strukturą adresów URL i podpowiem jakie praktyki warto stosować.

7
Prywatność
04:02

To miejsce służy do zarządzania Polityką Prywatności Twojej strony. Ten dokument powinien znaleźć się na każdej stronie jaką stworzysz i udostępnisz publicznie.

Motywy

1
Wprowadzenie do motywów
03:54

Czym są motywy dla WordPressa?

2
Zarządzanie motywami
20:48

Poznaj centrum zarządzania motywami w WordPressie

3
Repozytorium bezpłatnych motywów
15:53

Repozytorium to ogromna baza bezpłatnych motywów dla WordPressa. Podczas tej lekcji nauczysz się korzystać z tego miejsca.

4
Jak znaleźć dobry motyw?
17:11

Repozytorium WordPressa to jedno, ale umiejętność znalezienia w tym miejscu dobrego motywu to druga strona medalu. Dowiedz się co zrobić, aby w przyszłości nie żałować swoich wyborów.

5
Motywy Premium – przykładowy marketplace
20:55

Podczas tej lekcji pokażę Ci największe targowisko online na świecie oferujące cyfrowe produkty, gdzie m.in. znajdziesz ogromną ilość motywów w wersjach PRO dla WordPressa. Dowiesz się jak z tego miejsca korzystać i na co zwracać uwagę przy wyborze motywu.

6
Polecane motywy Premium
21:38

Motywy Premium lub PRO jeśli wolisz, znajdziesz nie tylko w takich miejscach jakie pokazałem Ci na poprzedniej lekcji, ale także na stronach ich twórców. Bardzo często dobre motywy w wersjach PRO można zdobyć tylko bezpośrednio u Twórców. Poznaj listę moich faworytów!

7
Instalacja motywu
14:40

Ta lekcja nauczy Cię instalacji motywów zarówno z bezpłatnego repozytorium WordPress jak również z zewnętrznych źródeł.

Motyw Astra

1
Wprowadzenie
02:46

Wprowadzenie do omówienia topowych, bezpłatnych motywów dla WordPressa

2
Strona w 3 minuty
25:56

Oto sposób na szybkie uruchomienie gotowej struktury i aranżacji strony przy wykorzystaniu motywu Astra. To także świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy praktycznej.

3
Wprowadzenie do działu Dostosuj
09:52

Większość motywów korzysta z tej sekcji, ale każdy motyw ma nieco inaczej zaprojektowane opcje konfiguracyjne. Tych opcji może też być mniej lub więcej co sam zauważysz gdy zobaczysz lekcje dotyczące wszystkich omawianych motywów.

4
Ustawienia Typografii
20:17

Poznaj możliwości konfiguracji typografii Twojej witryny jakie oferuje motyw Astra.

5
Ustawienia palety kolorów
21:19

To bardzo ważne aby na początku pracy ze stroną zbudować paletę kolorystyczną na której potem będziesz bazować. Oto jak to zrobić w motywie Astra.

6
Kontener, Przyciski i Edytor Blokowy
16:31

Poznaj ustawienia dla kontenerów, przycisków i edytora blokowego jakie oferuje Ci motyw Astra

7
Ustawienia Okruszków
14:51

Czym są okruszki i jak je konfigurować korzystając z motywu Astra

8
Wygląd Bloga
24:55

Poznaj możliwości dostosowania do własnych potrzeb części blogowej Twojej witryny. Określenie "blog" traktuj jednak umownie, ponieważ równie dobrze może to być dział z aktualnościami, poradnikami, recenzjami, itd...

9
Strona, Boczny Pasek i Wydajność
05:37

Ustawienia związane z wyglądem stron, paskiem bocznym i wydajnością

10
Kreator Nagłówka Strony
30:34

Astra podobnie jak wiele innych dobrych motywów ma wbudowany kreator nagłówka i stopki strony. Podczas tej lekcji zobaczysz w jaki sposób zbudować nagłówek wspólny dla wszystkich podstron Twojej witryny.

11
Kreator Stopki Strony
26:24

Stopka strony podobnie jak wcześniej omówiony nagłówek również dysponuje kreatorem. Korzystając z motywy Astra możesz ją zaaranżować praktycznie w dowolny sposób.

Motyw Blocksy

1
Strona w 3 minuty
23:02

Jak działa w motywie Blocksy mechanizm pozwalający na import gotowej strony lub sklepu.

2
Ustawienia Ogólne > Układ
08:33

Poznaj możliwości związane z konfiguracją układu strony opartej na motywie Blocksy

3
Ustawienia Ogólne > Przyciski
04:47

Ustawienia motywu związane z przyciskami, np. przyciskami wezwania do działania.

4
Ustawienia Ogólne > Okruszki
07:57

Okruszki znasz już z motywu Astra. Tym razem przyjrzyjmy się jakie opcje konfiguracji na tym polu oferuje motyw Blocksy. Czy będą lepsze od opcji w Astrze?

5
Ustawienia Ogólne > Elementy Formularza
09:40

Tego Astra nie miała :) W motywie Blocksy możesz wygodnie skonfigurować domyślny styl formularzy jakie potem trafią na Twoją stronę.

6
Ustawienia Ogólne > Treść Wpisu i Social Media
04:52

Ogólne ustawienia dotyczące treści jakie będziesz publikował, a także miejsc docelowych w mediach społecznościowych z których korzystasz.

7
Ustawienia Ogólne > Zaangażowanie Odwiedzających
04:55

Celem tych ustawień jest m.in pomoc w analizie ruchu i zaangażowania odwiedzających na Twojej stronie. Ułatwia integrację np. ze statystykami Google Analytics bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek, dodanie znaczników OpenGraph i więcej.

8
Ustawienia Ogólne > Pozostałe Ustawienia
08:34

Podczas tej lekcji omawiam pozostałe ustawienia motywu Blocksy w dziale ustawień ogólnych.

9
Kreator Nagłówka
34:33

Poznaj niesamowite możliwości i sposób działania kreatora nagłówka witryny wbudowanego w motyw Blocksy.

10
Kreator Stopki
15:29

Możliwości dotyczące zawartości i aranżacji zawartości stopki Twojej strony, gdy korzystasz z motywu Blocksy są praktycznie nieograniczone :)

11
Panel boczny
18:39

Panel boczny to nic innego jak boczny pasek (boczne menu itp.) który możesz aktywować z lewej, prawej lub z obu stron Twojej witryny. Poznaj możliwości motywu Blocksy na tym polu.

12
Ustawienia Kolorów i Typografia
26:02

Konfiguracja globalnej palety kolorów i globalnych ustawień dotyczących typografii w motywie Blocksy.

13
Wpisy
31:29

Blocksy to motyw, który nawet w wersji bezpłatnej oferuje ogromne możliwości dostosowania wizualnego wpisów na Twojej stronie. Podczas tej lekcji poznasz wszystkie te niesamowitości :)

14
Strony
07:34

Opcje konfiguracyjne związane z wyglądem stron częściowo pokrywają się z tym co znasz już z poprzedniej lekcji na temat wpisów. Warto jednak sprawdzić czy są tu jakieś istotne różnice.

15
Rozszerzenia
12:22

Rozszerzenia w motywie blocksy to praktyczne dodatki jakimi możesz wzbogacić swoją stronę, jednym z nich jest np. komunikat o ciasteczkach cookies na stronie. Żeby taką informację wyświetlić nie musisz instalować osobnych wtyczek, wystarczy motyw Blocksy :)

Motyw GeneratePress

1
GeneratePress w 24 minuty
24:07

GeneratePress przez wielu nieco bardziej doświadczonych twórców stron jest uważany za #1 na liście motywów dla WordPressa. W wersji bezpłatnej oferuje bardzo podstawowe możliwości dostosowania przez co może zniechęcać, ale to naprawdę świetnie napisany motyw. Warto mu się chociaż przyjrzeć.

Motyw Kadence

1
Wprowadzenie i strona w 3 minuty
14:05

Wprowadzenie do motywu Kadence i import jednej z wielu przykładowych, gotowych stron bazujących na tym świetnym motywie dla WordPressa.

2
Kolory i Typografia
25:44

Jak w motywie Kadence zarządzać paletami kolorów i ustawieniami związanymi z typografią.

3
Kreator Nagłówka
72:53

Kadence podobnie jak Astra czy Blocksy oferuje wbudowany kreator nagłówka. Dzięki kreatorowi możesz w prosty, wygodny i atrakcyjny sposób zaaranżować jego zawartość.

4
Kreator Stopki
32:05

Obok kreatora nagłówka motywu Kadence znajdziesz podobnie działający kreator dla stopki Twojej strony. Podczas tej lekcji pokażę Ci jak z niego korzystać.

5
Ustawienia Ogólne – Layout
06:48

Sprawdź jak możesz dostosować ogólne ustawienia dotyczące layoutu dla różnych obszarów Twojej witryny, np. dla stron.

6
Ustawienia Ogólne – Sidebar
08:52

Na tej lekcji omawiam w jaki sposób dostosować boczny pasek witryny lub wybranych jej części korzystając z motywu Kadence.

7
Ustawienia Ogólne – Przewiń do góry
04:58

To opcja umożliwiające szybki powrót na sam początek przeglądanej strony, przyjrzyjmy się jak ten element w motywie Kadence działa i jak można go dostosować do własnych potrzeb.

8
Ustawienia Ogólne – Strona błędu 404
07:10

Strona błędu 404 służy do poinformowania osób odwiedzających witrynę o tym, że dany adres URL jaki próbują wywołać nie istnieje (jeśli faktycznie tak jest). Zobaczy jak można taką stronę dostosować.

9
Ustawienia Ogólne – Komentarze
03:30

Oto opcje konfiguracyjne związane z komentarzami jakie dodatkowo oferuje motyw Kadence

10
Ustawienia Ogólne – Okruszki
03:11

Oto co ciekawego oferuje Ci motyw Kadence w kontekście konfiguracji okruszków.

11
Ustawienia Ogólne – Linki do mediów społecznościowych
01:40

Miejsce przeznaczone dla linków do profili na mediach społecznościowych dokąd będą prowadziły ikonki tychże mediów umieszczone np. w nagłówku strony lub w jej stopce.

12
Ustawienia Ogólne – Wydajność
08:47

Motyw Kadence może pochwalić się kilkoma ciekawymi opcjami zwiększającymi wydajność strony wykorzystującej ten motyw.

13
Wygląd Stron
11:47

W tej lekcji znajdziesz informacje na temat tego jakie opcje związane z wyglądem Stron oferuje motyw Kadence.

14
Wygląd Wpisów
12:11

W jaki sposób możesz wpłynąć na wygląd Wpisów na swojej stronie, czyli np. bloga, aktualności itp...

15
Strony Archiwów i Strona Wyszukiwania
11:50

Strony archiwów, to lista wpisów np. na blogu w danej kategorii. Przyglądamy się jakie masz możliwości dostosowania wyglądu tego typu stref swojej witryny korzystając z motywu Kadence, a także jak można wpłynąć na wygląd stron z wynikami wyszukiwania.

Motyw OceanWP

1
Wprowadzenie i aktywacja
22:02

Lekcja wprowadzająca w motyw OceanWP, kolejny z cyklu topowych motywów dla WordPressa.

2
Strona w 3 minuty
04:28

Podobnie jak omawiani poprzednicy OceanWP pozwala na szybki import przykładowej, gotowej strony lub sklepu internetowego. Zobacz jak w tym wypadku przebiega proces takiego importu.

3
Typografia – Ustawienia Ogólne
06:30

Motyw OceanWP oferuje wiele opcji związanych z konfiguracją typografii na stronie. Oto ustawienia ogólne.

4
Typografia – Body
06:17

Body to inaczej część dokumentu HTML odpowiedzialna za wyświetlenie zawartości naszej strony. Zobaczmy jakie opcje konfiguracji typografii dla tego obszaru oferuje OceanWP.

5
Typografia – Nagłówki
04:52

Nagłówki H1, H2, H3.... Jak zarządzać ich typografią w OceanWP.

6
Typografia – Logo
03:33

Podczas tej lekcji poznasz opcje konfiguracji logo Twojej strony w motywie OceanWP.

7
Typografia – Górny pasek
01:08

Górny pasek pojawia się zazwyczaj nad głównym nagłówkiem strony. Możesz wstawić tam dane teleadresowe, informacje o godzinach pracy itp...

8
Typografia – Menu
04:24

Oto w jaki sposób w motywie OceanWP możesz zarządzać typografią menu witryny.

9
Typografia – Tytuły
05:03

Zarządzanie typografią tytułów stron

10
Typografia – Pozostałe ustawienia
10:25

Pozostałe ustawienia związane z typografią w motywie OceanWP, np. typografia dla okruszków, nagłówka paska bocznego i innych

11
Opcje ogólne – Stylizacja
07:52

Stylizacja w motywie OceanWP, to przede wszystkim ustawienia związane z globalną kolorystyką witryny.

12
Opcje ogólne – Ustawienia ogólne
10:28

W tym miejscu możesz zarządzać ogólnym układem (layoutem) swojej strony.

13
Opcje ogólne – Tytuł strony
09:17

Ostylowanie tytułów stron. Możesz zdefiniować kolory, wstawić obrazy w tle, zdecydować na jakich wielkościach ekranu tytuły mają być widoczne i nieco więcej :)

14
Opcje ogólne – Przewiń w górę
03:14

Sposób na wizualne dostosowanie przycisku przewinięcia strony do jej początku.

15
Opcje Ogólne – Formularze, Przyciski, Strona 404 i Ikony
13:32

Podczas tej lekcji zobaczysz jak przygotować ogólną stylistykę dla formularzy, przycisków, strony 404 i ikon.

16
Opcje ogólne – SEO i Wydajność
05:43

Ustawienia motywu OceanWP związane z optymalizacją strony pod kątem SEO oraz pod kątem jej wydajności.

17
Blog – Archiwa
15:51

Dostosowanie wyglądu archiwów w motywie OceanWP, czyli stron wyświetlających listy wpisów, np.: główna strona bloga, strona kategorii, tagu itp...

18
Blog – Wpisy
14:41

Zarządzanie wyglądem stron pojedynczych wpisów, np. artykułów na blogu, aktualności itp...

19
Nagłówek – Ustawienia ogólne
23:57

OceanWP nie dysponuje taki kreatorem nagłówka jak wcześniej omawiane motywy, ale narzędzia jakie oferuje pozwalają na stworzenie atrakcyjnych nagłówków. Przyjrzyjmy się ustawieniom ogólnym dla nagłówka.

20
Nagłówek – Logo
04:47

Jak wstawić logo do nagłówka w motywie OceanWP.

21
Nagłówek – Menu
10:07

Praca z menu nagłówka witryny w motywie OceanWP

22
Nagłówek – Social Menu
03:05

Zarządzanie ikonami mediów społecznościowych w nagłówku strony.

23
Nagłówek – Menu Mobilne
10:26

Jak zarządzać menu dla urządzeń mobilnych w motywie OceanWP

24
Nagłówek – Górny pasek
06:42

Zarządzanie wyglądem górnego paska w nagłówku strony.

25
Widgety Stopki i Stopka Dolna
08:38

Zarządzanie i budowa stopki witryny w motywie OceanWP.

26
Pasek boczny
06:33

Zarządzanie wyglądem i zawartością bocznego paska witryny w motywie OceanWP

Wtyczki

1
Wprowadzenie do Wtyczek
10:07

Wtyczki pozwalają Ci modelować funkcjonalność Twojej strony. Możesz przekształcić ją praktycznie w to co zechcesz: od bloga, poprzez stronę kończąc na sklepie internetowym, katalogu branżowym, społeczności lub czymś jeszcze innym.

2
Gdzie szukać wtyczek?
35:59

Gdzie szukać wtyczek dla WordPressa i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

3
Wtyczki, które Ci polecam
20:54

Oto lista moich ulubionych wtyczek z których często korzystam i które Ci polecam.

4
Jak zainstalować wtyczkę WordPress
23:36

Poznaj procesy instalacji wtyczki zarówno z repozytorium WordPressa jak i z zewnętrznych źródeł.

5
Wtyczki PRO – sposób na optymalizację kosztów utrzymania
14:48

Jeśli kiedyś zdecydujesz się na wtyczki lub motywy w wersjach płatnych warto abyś przypomniał sobie to czego dowiesz się na tej lekcji. Pozwoli Ci to cieszyć się wieloma świetnymi rozwiązaniami redukując koszty ich utrzymania do zera bez jakichkolwiek nielegalnych lub nieetycznych sztuczek.

Menu Strony

1
Jak budowane jest Menu strony w WordPressie
05:51

WordPress generuje Menu Strony bez żadnych dodatkowych zabiegów. Na tej lekcji dowiesz się jak to wszystko się dzieje i czy to optymalny sposób na Menu Twojej Strony.

2
Zarządzanie Menu strony w Gutenbergu (FSE)
11:26

Wykorzystując narzędzie Full Sile Editing możesz stworzyć i zarządzać menu w wbudowanym w WordPressa edytorze wizualnym nazywanym edytorem Gutenberg lub blokowym. Zobacz jak wygląda praca z Menu przy wykorzystaniu obu tych narzędzi.

3
Zarządzanie Menu strony w tradycyjny sposób
17:49

To najpopularniejsza metoda pracy z Menu Strony w WordPressie. Nauczysz się jak dodać nowe menu, jak zbudować je z dowolnych elementów, odpowiednio je uporządkować, stworzyć hierarchię i ulokować na stronie w odpowiednim miejscu przewidzianym do tego celu przez motyw.

Gutenberg

1
Wprowadzenie do edytora Gutenberg
07:02

Czym jest edytor blokowy (Gutenberg). Jaką rolę pełni w środowisko Twojej strony?

2
Omówienie interfejsu edytora
18:50

Podczas tej lekcji poznasz interfejs edytora Gutenberg

3
Ustawienia edytora Gutenberg
16:51

Ustawienia edytora Gutenberg dają Ci m.in. możliwość dostosowania go do własnych potrzeb i preferencji. Podczas tej lekcji poznasz wszystkie opcje konfiguracyjne i nauczysz się z nich korzystać.

4
Wspólne opcje bloków edytora
09:56

Każdy blok edytora Gutenberg jest inny ponieważ ma własne specyficzne opcje związane z jego funkcjonalnościami i wyglądem. Są także operacje jakie możesz wykonać na dowolnym bloku. Podczas tej lekcji dowiesz jakie to operacje i jak z nich korzystać.

5
Blok – Akapit
30:01

Pierwszy z najczęściej używanych bloków edytora. Odpowiada za treść pisaną, którą publikujemy na stronach internetowych bazujących na WordPressie. Nauczysz się jak z tego bloku korzystać i jakie oferuje narzędzia pozwalające dostosować go do różnych potrzeb.

6
Blok – Nagłówek
06:17

Nagłówek pozwala zbudować czytelną strukturę artykułu, strukturę stron lub innych rodzajów treści w WordPressie. niezwykle ważny blok z uwagi na czytelność (komfort Czytelników) jak również z uwagi na SEO (czytelność publikacji dla wyszukiwarek). Poznaj możliwości bloku: Nagłówek.

7
Blok – Obrazek
25:08

Obrazki, zdjęcia... to nieodłączny element dzisiejszego Internetu. Ten blok pozwala nie tylko na osadzenie obrazka, ale także pozwala wpłynąć na jego stylistykę. Poznaj blok: Obrazek.

8
Blok – Kolumny
22:09

Kolumny znacząco poszerzają możliwości aranżacji treści na stronach internetowych. Podczas tej lekcji nauczysz się jak wykorzystywać blok: Kolumny

9
Blok – Przyciski
15:39

Przyciski na stronie pełną niezwykle ważną rolę. Umiejętne wdrożenie CTA przy ich wykorzystaniu może pozytywnie wpłynąć na poziom konwersji i zwiększyć sprzedaż. Podczas tej lekcji dowiesz się jak operować na bloku: Przyciski

10
Blok – Okładka
26:32

Okładka ma wiele różnych zastosowań. Przy użyciu tego bloku stworzysz atrakcyjną sekcję CTA (wezwania do działania), ciekawy dodatek do treści witryny a nawet górny banner dowolnej strony/podstrony serwisu.

11
Blok – Galeria
16:39

Kolejny blok często wykorzystywany przez wielu właścicieli stron internetowych. To świetny sposób na zaprezentowanie swoich prac, realizacji biznesowych czy portfolio. Poznaj możliwości bloku: Galeria.

12
Bloki do wstawiania filmów
14:24

1 film mówi tyle co 1000 obrazów. Filmy w znaczący sposób zwiększają potencjał biznesowy Twojej witryny i mogą przyczynić się do wzrostu ruchu oraz konwersji. Podczas tej lekcji dowiesz się jak je dodawać i dlaczego jednej metody nie polecam.

13
Wzorce
11:07

Wzorce to wbudowane w Gutenberga przykłady aranżacji z których możesz skorzystać aby zoptymalizować swoją pracę lub po to aby dowiedzieć się jak zostały stworzone.

14
Bloki wielokrotnego użytku
10:15

Bloki wielokornego użycia pozwolą Ci stworzyć dowolną aranżację i użyć jej na dowolnej ilości podstron witryny. Kolejne praktyczne narzędzie do optymalizacji pracy.

15
Optymalizacja pracy z treścią
16:07

Podczas tej lekcji poznasz kilka trików, które pozwolą Ci lepiej zoptymalizować pracę z treścią strony, a tym samym pozwolą Ci zaoszczędzić trochę czasu

16
Jak zwiększyć możliwości edytora Gutenberg
29:55

Edytor Gutenberg oferuje wiele możliwości aranżacji treści, ale zdarza się, że czegoś na czym nam zależy nie potrafi. Czy to faktycznie problem? Otóż NIE, ponieważ jesteś w stanie samodzielnie zwiększyć możliwości edytora. Na tej lekcji pokażę Ci jak to zrobić.

17
Dodatkowe wzorce
11:51

Rozszerzając Gutenberga wzbogaciliśmy go także o dodatkowe wzorce, które mogą przyspieszyć Twoją pracę z układem poszczególnych podstron witryny. Zobaczmy jak to wszystko teraz działa :)

Alternatywy dla Gutenberga

1
Alternatywne edytory, które polecam Twojej uwadze
15:21

Oto kilka bardzo interesujących alternatyw dla natywnego edytora WordPress. Warto abyś o nich wiedział i spróbował je dotknąć, ponieważ jest dość prawdopodobne, że zdecydujesz się na jedną z nich :)

2
Elementor – Instalacja i wstępna konfiguracja
17:55

Podczas tej lekcji zobaczysz jak przebiega proces instalacji Elementora oraz przyjrzymy się jego podstawowej konfiguracji.

3
Elementor – Interfejs edytora
12:40

Przed tobą omówienie interfejsu Elementora.

4
Elementor – Metodologia pracy
19:44

Nauczysz się wykorzystywać widgety Elementora i zobaczysz jak wygodnie przy ich użyciu możesz aranżować treści na swojej stronie.

5
Breakdance – Instalacja i wstępna konfiguracja
08:47

Breakdance to kolejny bardzo obiecujący edytor stanowiący alternatywę dla Gutenberga. Przyjrzymy się instalacji i wstępnej konfiguracji.

6
Breakdance – Interfejs edytora
06:28

Na ile różni się interfejs edytora Breakdance od innych? Sprawdzamy to.

7
Breakdance – Metodologia pracy
10:55

Sprawdzam jak i na ile komfortowo pracuje się z edytorem Breakdance

8
Bricks – Instalacja i wstępna konfiguracja
11:12

Instalujemy Bricks buildera i sprawdzamy co kryje się w przestrzeni konfiguracyjnej tego edytora

9
Bricks – Interfejs edytora
09:18

Interfejs znacznie bardziej przypomina Elementora niż miało to miejsce w przypadku Breakdance. Dzięki temy może być nieco łatwiej stawiać pierwsze kroki :)

10
Bricks – Metodologia pracy
12:14

Praca nieco przypomina Elementora, ale Bricks Builder kryje w sobie znacznie więcej możliwości elastycznego aranżowania treści.

Budujemy stronę - Krok po kroku

1
Po co i dla kogo?
2
Poszukiwanie inspiracji dla wyglądu i funkcjonalności strony
3
Poszukiwanie inspiracji dla publikowanych treści
4
Skąd brać obrazki, zdjęcia, ilustracje na stronę
5
Kładziemy fundament
6
Strona główna
7
Podstrona – O firmie
8
Podstrona – Oferta
9
Podstrona – Blog
10
Podstrona – Kontakt
11
Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych
12
Dostosowanie strony do przepisów prawa

Bezpieczeństwo

1
Czy WordPress jest bezpieczny
2
Dlaczego bezpieczeństwo strony jest takie ważne
3
Jakiego rodzaju zagrożenia czyhają na Twój biznes w Internecie
4
Szyfrowanie komunikacji – Certyfikat SSL
5
Nie lekceważ silnych haseł
6
Narzędzie wspomagające bezpieczeństwo WordPressa

SEO i Marketing

1
Co to jest SEO?
2
Optymalizacja SEO strony WordPress
3
Google Search Console
4
Optymalizacja wydajności strony WordPress
5
Narzędzia do analizy wydajności
6
Narzędzia do optymalizacji wydajności
7
Skąd pozyskać ruch na stronę
8
Po co i w jaki sposób analizować ruch na stronie
Aktualnie serwis jest w trakcie budowy. Gdy tylko pojawi się w pełnej wersji ze wszystkimi lekcjami podstawowego kursu WordPress, wówczas będzie możliwe skorzystanie z niego na tej stronie. Ten kurs jest także dostępny na platformie PoznajWP.pl na której już teraz możesz do niego dołączyć.
Podstawowa zawartość kursu jest dokładnie ta sama, ale mogą pojawiać się różnice polegające na tym, że kurs dostępny na tej stronie może być dodatkowo wzbogacony o lekcje prowadzone także na żywo, wynikające z często zadawanych pytań przez Studentów. Drugą różnicą jest czas na jaki otrzymujesz dostęp do lekcji. Na tej stronie kurs dostępny jest na określony czas i przez ten czas masz dostęp do jego zawartości oraz aktualizacji. Gdy czas dobiegnie końca, a chcesz nadal mieć dostęp do kursu musisz go odnowić. Z kolei kurs dostępny na PoznajWP otrzymujesz dożywotnio bez konieczności jego odnawiania, możesz więc korzystać z niego kiedy chcesz i jak długo potrzebujesz. Również różnica w cenie w dużej mierze z tego wynika.

Trwają prace nad platformą edukacyjną WordPress. Kurs zostanie udostępniony tak szybko jak to możliwe.

Jeśli bardzo Ci śpieszno i chcesz skorzystać z kursu w ofercie dożywotniej odwiedź PoznajWP.pl gdzie kurs jest dostępny i tylko aktualizowany oraz uzupełniany nowymi lekcjami.

W praktyce pozostało niewiele lekcji do dodania (zobacz program kursu), co oznacza, że pod koniec stycznia lub w pierwszym tygodniu lutego kurs zostanie oficjalnie udostępniony również w tym miejscu. Będziesz mógł skorzystać atrakcyjniejszej cenowo oferty.

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o starcie w dniu otwarcia kursu zasubskrybuj bloga. UWAGA: Tego dnia tylko Subskrybenci będą mogli skorzystać z rabatu o czym również poinformuję ze szczegółami w powiadomieniu.

Do zobaczenia wkrótce :)

Kurs WordPress
Kurs dostępny na 290 dni
Dołącz
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Jako Student 👩🏼‍🎓 masz:

34 godzin wideo
Pełny dostęp do lekcji
Dostęp na różnych urządzeniach