4 Kursy w Jednym!
Dołącz jako Członek i odbierz roczny dostęp do wszystkich kursów platformy, a także do każdego nowego kursu i wsparcia społeczności!
To wszystko zgarniesz dziś za jedyne 397 zł!!!
Dołącz jako Członek i odbierz roczny dostęp do wszystkich kursów platformy, a także do każdego nowego kursu i wsparcia społeczności!
To wszystko zgarniesz dziś za jedyne 397 zł!!!
Content Management System w skrócie CMS, to narzędzie przy pomocy którego możesz zarządzać treściami cyfrowymi na stronie internetowej bez konieczności używania kodu lub przy minimalnym jego użyciu. CMS-em może być zarówno aplikacja zainstalowana na komputerze jak również dostępna sieci.
W kontekście stron internetowych i ich historii oczywiście nie. Zanim pojawiły się narzędzia pozwalające na wygodne zarządzanie treścią rolę CMS-a pełnił zwykły notatnik, lub edytor kodu 🙂
CMS-y zaczęły pojawiać się wówczas, gdy strony internetowe stały się dynamiczne, na co miał wpływ dynamiczny rozwój języków programowania.
Gdy w 1994 roku pojawił się zalążek języka PHP, jeszcze go nie znałem, ale dwa lata później zacząłem coraz częściej z niego korzystać.
W drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku w Teatrze w którym wówczas pracowałem, a który pozostanie na zawsze w moim sercu, stworzyliśmy z kolegami pierwszy jak na ówczesne czasy portal kulturalny Lublina. Nie był napisany w PHP, wykorzystaliśmy wówczas Perla z bazą danych PostgreSQL. To był pierwszy stworzony przez nas system CMS.
Wystarczyło, że redaktor się zalogował i mógł bez znajomości kodowania dokładać wydarzenia w różnych kategoriach tematycznych, a te później mogły być przeglądane i w prosty sposób filtrowane na froncie. Czuję ogromny sentyment do tamtych czasów 🙂 To był wielki bum różnej maści portali takich jak: Wirtualna Polska (1995), Onet (1996), Chip.pl (1997),…
Onet w pierwszej połowie 1997 roku wyglądał tak:
Nie do poznania, prawda? Takie wtedy były strony, takie możliwości i trendy. To był dopiero początek.
Nasz portal informacyjny wyglądał bardzo podobnie 🙂 Poniżej zachowane szczątki tego projektu związanego z wydarzeniami kulturalnymi w mieście Lublin z 2000 roku odkopane na Wayback Machine. Wcześniejszych wersji niestety nie ma, ale mniej więcej daje to pogląd na to jak wyglądały pierwsze portale.
Z nostalgią wspominam tamte czasy. Wszystko co dziś dla młodych jest naturalnym stanem rzeczy wówczas dopiero się rodziło. Nie było mediów społecznościowych, WordPressa, sztucznej inteligencji… było zupełnie inaczej. Pamiętam niesamowite emocje jakie towarzyszyły nam przy tworzeniu portali. To były inne emocje niż te których dziś doświadczają zespoły tworzące współczesne portale. Niezapomniane chwile.
Podstawową korzyścią jest potworna oszczędność czasu i szybsze realizowanie celów. Wyobraź sobie, że nie ma CMS-ów, a Ty wpadasz na pomysł prowadzenia bloga, a może czegoś większego, np. portalu informacyjnego. Jak by to wyglądało?
Mógłbym tak wymieniać, ale po co skoro i tak widać jak na dłoni jakimi dobrodziejstwami obdarzają nas systemy CMS.
Mam wymieniać dalej? Czy w ogóle te korzyści wymagają dodatkowego komentarza? Sądzę że nie, dlatego idziemy dalej.
Wpisz w Google to pytanie, a znajdziesz wiele bardzo podobnych do siebie informacji. Dostaniesz wręcz podane na tacy te uznawane przez wielu za najlepsze rozwiązania CMS. Ale zazwyczaj te teksty oparte są o dane dotyczące popularności, co wcale nie znaczy że są to faktycznie najlepsze systemy zarządzania treścią. To zawsze subiektywna ocena.
Poza tym zawsze pojawia się pytanie “do jakich zastosowań system CMS ma być najlepszy” oraz o Twoje indywidualne preferencje. Systemów CMS jest dziś na rynku ogromna ilość, co oznacza, że ani ja ani żaden inny autor podobnej publikacji nie może wypowiedzieć się na ten temat rzetelnie. Nikt nie pracował na wszystkich systemach CMS więc nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić co i do jakich zastosowań jest faktycznie najlepsze.
Jak więc lepiej sformułować pytanie? Może tak: Twoim zdaniem jaki CMS jest najlepszy? Zadajmy więc to pytanie:
Nie ma zielonego pojęcia. Wiem tylko który CMS dla mnie i dla większości moich Klientów bardzo dobrze się sprawdza w sporej ilości różnych zastosowań. To WordPress. Natomiast czy to faktycznie najlepszy CMS? Dla mnie, porównując go z garścią tych z jakimi pracowałem, TAK, ale czy dla Ciebie? Niestety sam będziesz musiał odpowiedzieć sobie na to pytanie.
W swojej 28 letniej – na dzień pisania tego artykułu – przygodzie ze stronami miałem przyjemność pracować z całkiem pokaźną ilością systemów CMS. Na tyle jest ona duża, że wielu nazw nawet nie pamiętam 🙂 Są wśród nich też takie rozwiązania, które nie dotrwały do dziś.
Budowaliśmy strony na dość popularnych rozwiązaniach takich jak Drupal, Joomla, TYPO3 – później Neos – PrestaShop, Magento, OpenCart, PHPbb, Expression Engine, PHP-Nuke, Moodle, Concrete, CS-Cart, osCommerce, Ghost, Wix, Weebly, Squarespace, GrapheCMS, WordPress… Pewnie kilka bym dołożył, gdybym pamiętał ich nazwy 😀
Pierwsza wersja WordPress pojawiła się w 2003 roku. Bardzo szybko trafił w moje ręce i zacząłem go używać. Nie robił na mnie wówczas specjalnie dużego wrażenia. Ot skrypt do prowadzenia bloga. Pobawiłem się nim i wróciłem do pracy z innym systemem CMS, który w danym okresie dawał mi większe możliwości.
Z czasem o WordPressie robiło się coraz głośniej, więc znów mu się przyjrzałem. Zaczęło mi się podobać. Przez jakiś czas wykorzystywałem WordPressa, a potem rzucałem go na rzecz innego rozwiązania, które chciałem poznać. Takie rozstania i powroty miały miejsce wielokrotnie, aż w końcu uświadomiłem sobie, że przecież w tym musi być coś większego, bo niby dlaczego wciąż wracam do tego WordPressa?
Przyszedł więc moment kiedy ostatecznie uznałem, że w większości moich projektów WordPress sprawdza się świetnie. Można więc powiedzieć, że uznałem go wtedy za najlepszy system CMS z jakim miałem styczność. Tak jest do dziś. Widzę to także po swoich Klientach i Kursantach. Oni również w większości przypadków nie wyobrażają sobie pracy z innym rozwiązaniem CMS.
Gdy zerkniemy na aktualne statystyki użycia WordPressa, to przekraczamy 43%. Tak, 43% stron w Internecie to WordPress. Oznacza to, że jest znacznie więcej osób takich jak ja 🙂
Zarządzanie treścią w WP i budowa dowolnych serwisów jest łatwe i wygodne, zwłaszcza gdy ma się tak duży wybór wtyczek, co przekłada się na imponującą skalowalność.
Mógłbym wymienić więcej np. Joomlę lub Drupala z którymi także pracuję od czasu do czasu, ale jeśli mam być szczery nie zrobię tego. Te trzy rozwiązania jakie wymieniłem gorąco polecam. Uważam je za naprawdę świetne produkty z którymi praca dla mnie osobiście jest przyjemnością.
Wybór aplikacji CMS, to przede wszystkim odpowiedzi na kilka pytań, a przykładowe z nich to:
Systemy zarządzania treścią (CMS) zrewolucjonizowały sposób tworzenia i zarządzania witrynami internetowymi, dzięki czemu stały się łatwiejsze, szybsze i bardziej efektywne. Współczesne CMS-y, takie jak WordPress, Joomla czy Drupal, oferują szeroką gamę możliwości i są odpowiednie dla różnych zastosowań, od prostych blogów po zaawansowane portale i sklepy internetowe.
Polecam Ci WordPressa, ale wybór najlepszego CMS-a zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od zakresu projektu. Dlatego warto zasięgnąć opinii innych osób, które mają doświadczenie z różnymi systemami, aby lepiej zrozumieć ich zalety i wady. możesz np. przeglądać fora dyskusyjne systemów CMS (często takie są).
CMS to potężne narzędzie, które umożliwia tworzenie i utrzymanie wysokiej jakości witryn internetowych minimalnym nakładem czasu i umiejętności technicznych. Korzystając z odpowiedniego systemu, można osiągnąć sukces w świecie cyfrowym, gdzie treść króluje, a efektywna komunikacja z odbiorcami jest kluczem do budowania silnej i trwałej obecności online.
Dzięki systemom CMS nasza aktywność w sieci staje się prostsza. To co możemy zrobić dziś jeszcze nie tak dawno było abstrakcją. Nawet wtedy gdy w latach 90-tych pracowaliśmy nad ówczesnymi portalami nie sądziłem, że to co wtedy pisaliśmy godzinami, po 25 latach każdy będzie mógł wyklikać w kilka minut.
Czy osoba nietechniczna może uruchomić sklep internetowy, portal informacyjny i inne tego typu serwisy? Dziś bez problemu! Doskonałym dowodem na to są moi kursanci (zerknij na ich wypowiedzi), którzy startując od zera dziś często tworzą strony, sklepy i portale także dla swoich Klientów. To nie było do pomyślenia gdy zaczynałem swoją przygodę z budową stron w latach 90-tych.
Zarejestruj się aby otrzymywać mailem treści artykułów publikowanych na blogu.